MALİ MÜŞAVİRLER MUHASEBECİLER BİRLİĞİ DERNEĞİ BASIN BİDİRİSİ

Bu ölümler kader değil, bir cinayet


Mecidiyeköy Torun Center’da yaşanan ve 10 işçinin ölümüyle sonuçlanan iş cinayetinin Türkiye’deki iş güvenliğinin ne durumda olduğuna gözler önünde, suçluları iktidar çelik kapalı kasada saklar gibi saklıyor koruyor.

Ne yazık ki ülkemizde işçi ölümleri sıradan bir hale gelmiş durumda. Yandaş şirketler denetime uğramadan aşırı kar hırsıyla insan hayatını ve iş güvenliğini hiçe sayıyor ama buna dur diyecek bir resmi kurum ortaya çıkmıyor.

Sendikaların, demokratik kitle örgütlerinin ve duyarlı yurttaşlarımızın bu katliamlara, bu duyarsızlığa, bu kayırmacılığa dur deme zamanıdır.

Aynı inşaatta daha önce de bir işçinin ölmesine rağmen yetmez, az ölen oldu birkaç işçi daha ölmesine seyirci kalındı.

Bir aydır bozuk olduğu bilinen ve işçiler tarafından şikayet edilen asansör hakkında hiçbir önlem alınmamış ve ölümler ne acıdır ki yine göz göre göre gelmiş. Bu lüks binaları ucuza, bedavaya getirmeye çalışanlar, bu binaları var eden işçilere yaşam hakkı tanımıyorlar.

Hafızalarımızı yenilersek daha dün; 3. Boğaz Köprüsü inşaatında, Davutpaşa Maytap atölyesinde, Esenyurt AVM inşaatında, en önemlisi dünyaya rezil olduğumuz, içimizin yandığı SOMA maden ocağı cinayeti ve diğer kazaları bir hatırlayalım, burada birinci sorumlu ÇALIŞMA ve SOSYAL GÜVENLİK BAKANI, bu özel inşaatları, madenleri, işyerlerini ruhsatlandıran, denetlemek zorunda olan kişi ve kurumlar, AÇ gözlü işverenler açıklama, izahat yapmalı, sorumlu kusurlu bakanlar, yöneticiler görevlerinden istifa etmelidir.

Gelişmiş dünya ülkelerinden hep örnek alanlar, gelişmiş dünya ülkelerinde ki istifa örneğini alıp istifa ederler.

Ekmek mücadelesi için ölen emekçilerin önünde saygıyla eğiliyor.

Emek mücadelesinde hakkın rahmetine kavuşanlara tanrıdan rahmet, yakınlarına, sevenlerine, sabır, metanet diliyorum.

Bizlere bu acıları, utançları yaşatanları, suçluları koruyan, kollayanları ve bulmayanları şiddetle kınıyoruz.

Server GÖKMEN

Mmmbd. Genel Başkanı